Formu Doldurun Sizi Arayalım!

Projelerimizi gezmek ve detaylı
bilgi almak için formu doldurun,
hemen sizi arayalım.

KVKK Metinlerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri

Şirket: Hasanoğlu Şirketler Grubu

Sözcü: Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,2 artarak 59 bin 166 adet olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 11 bin 356 konut satışı ve %19,2’lik oran ile en yüksek paya sahip olurken, satış sayılarına göre İstanbul’u 5 bin 653 konut satışı ve %9,6 pay ile Ankara, 3 bin 298 konut satışı ve %5,6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Ardahan, 11 konut ile Hakkari ve 26 konut ile Bayburt oldu.

Ülkemizde normalleşme sürecinin başlaması ve aşı çalışmaları sebebi ile geçtiğimiz yıl ile bu yılı kıyasladığımızda satış adetlerinde yükselen bir ivme görmekteyiz.

Yabancılara satışı gerçekleşen konut adetleri 2021 yılı Mayıs ayında;  bir önceki yılın aynı ayına göre %106,5 artarak bin 776 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs ayında ilk sırayı 818 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 341 konut satışı ile Antalya, 106 konut satışı ile Ankara, 80 konut satışı ile Mersin ve 75 konut satışı ile Sakarya izledi.

TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışındaki artış hız kesmeden devam etmektedir. Bu verilerin normalleşme süreci sonrasında hızlı bir şekilde yukarı yönde ivme kazanacağına düşünüyoruz ki verilere bakıldığında bu sürecin Mayıs ayı itibariyle de başladığını görebiliyoruz. Yabancı yatırımcının önümüzdeki altı aylık periyotta da ülkemize olan ilgisinin  artarak devam edeceği kanaatindeyiz.

Tercihiniz geleceğinizin
güvencesi olsun.