Formu Doldurun Sizi Arayalım!

Projelerimizi gezmek ve detaylı
bilgi almak için formu doldurun,
hemen sizi arayalım.

KVKK Metinlerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında azalarak 142 bin 810 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 24 bin 451 konut satışı ve yüzde 17,1 ile en yüksek paya sahip olurken satış sayılarına göre İstanbul’u, 13 bin 978 konut satışı ve yüzde 9,8 pay ile Ankara, 9 bin 12 konut satışı ve yüzde 6,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller ise sırasıyla 13 konut ile Hakkari, 24 konut ile Ardahan ve 93 konut ile Bayburt oldu.

 

Hasanoğlu Şirketler Grubu olarak konut satışlarında yaşanan bu düşüşün enflasyon oranlarıyla doğrudan etkili olduğunu düşünüyoruz. Enflasyon artışı sebebiyle tüketicilerin konut alımında ertelemeye gittiklerini söyleyebiliriz. Yılın son döneminde ve 2020 yılında konut kredilerindeki yapılacak düzenlemelerle konut satışlarının yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz.

 

Ekim ayında yabancılara 4 bin 272 konut satıldı


Ekim ayı konut satış verilerine baktığımızda, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4 bin 272 oldu. TÜİK’in Ağustos verilerine göre yabancılara yapılan konut satışlarında, Ekim 2019’da ilk sırayı 2 bin 43 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 912 konut satışı ile Antalya, 215 konut satışı ile Bursa, 192 konut satışı ile Ankara ve 134 konut satışı ile Yalova izledi. Yabancı yatırımcı bu yıl boyunca ülkemize olan ilgisini hiç kaybetmedi. Ekim ayında yaşanan bu düşüşün yılın son iki ayında yerini yeniden yükselişe bırakacağına inanıyoruz.

Tercihiniz geleceğinizin
güvencesi olsun.